Az életközepi válságról tudhat meg többet Kisnémediben Szalay Ágnes pszichológus előadásából

Szalay Ágnes pszichológus coachként és szervezetfejlesztő tanácsadóként dolgozik. Tíz éve ír pszichológiai ismeretterjesztő cikkeket. Célja, hogy minél többekhez eljuttassa a pszichológia eredményeit, olyan felismerésekhez segítve őket, amelyek által elégedettebben, nyugodtabban élhetnek. Szalay Ágnes: Éppen jókor, gyakorlati útikalauz életközepi válsághoz kezdőknek és haladóknak című könyvéhez kapcsolódóan tart előadást Kisnémediben.

A július 31-én vasárnap délután öt órától a Kisnémedi Művelődési Házban megrendezésre kerülő eseményen az előadás után beszélgetés lesz Törőcsik Edittel. A rendezvény ingyenes.

„Hát ennyi az élet? Most már csak a hanyatlás jön? Mindent elértem, amit szerettem volna, mégsem vagyok elégedett. Már azt sem tudom, mire vágyom. Nem érzem jól magam a bőrömben, és nem tudom, mihez kezdjek. Fáradt vagyok, és semmi sem lelkesít igazán. Olyan, mintha nem is a saját életemet élném…
Ilyen és ehhez hasonló gondolatok és érzések sokunkat lepnek meg a harmincas-negyvenes éveink táján. Ez az életközepi válság, és igencsak ijesztőnek tűnhet, pedig két dolgot tudni kell róla: egyrészt hogy nem tart örökké, másrészt hogy büntetés helyett tekinthetünk rá esélyként is.
Életünk közepén többek közt azért érezhetjük elveszettnek magunkat, mert egészen addig kívülről jövő elvárásoknak igyekeztünk megfelelni. Céljaink, vágyaink nem teljesen a sajátjaink voltak, belső késztetéseinkről pedig sokszor nem vettünk tudomást. Már megtanultuk, hogy a nehézségek, fájdalmak elkerülhetetlenek, de még nem feltétlenül tudjuk, hogyan birkózhatnánk meg velük. Ugyanakkor sokat tapasztaltunk, vannak erőforrásaink, amelyeket használhatunk, és már azt is sejtjük, érezzük, hogyan nem szeretnénk élni. Sosem volt tehát még ilyen jó lehetőségünk arra, hogy megtaláljuk önmagunkat! Ha megragadjuk a lehetőséget, a még előttünk álló évtizedeket jóval elégedettebben, önazonosabban és boldogabban élhetjük le, mint az életünk első felét.
A könyv esetleírásokkal illusztrálva tekinti át, hogy jellemzően milyen élmények érnek bennünket életünk közepén, rámutat, hogy miből erednek, és hogy milyen kihívásokkal érdemes szembenéznünk ahhoz, hogy akár az egész addigi életünket végigkísérő korlátainktól, félelmeinktől is megszabadulhassunk. A fejezetek végén pedig önállóan végezhető gyakorlatokat kínál, amelyek segítségével mindenki elindulhat saját önismereti útján, hogy elégedettebb, valódi önmagához jobban illő életet alakíthasson ki magának.”

Hozzászólás
Előző cikkMost szombaton NinShar: Crescendo of the Sacred koncert a vácrátóti botanikus kertben
Következő cikkTót Zoltán tűzoltóparancsnok: Tavaly kevesebb tűzesetnél kellett beavatkozni mint 2020-ban