Cukrászdákhoz, a váci ipar gyáraihoz kapcsolódó tárgyi relikviákat, fotókat, dokumentumokat keres a múzeum

A Vác 950 évfordulóhoz kapcsolódóan két időszaki kiállítást is tervez a Tragor Ignác Múzeum, az egyik a cukrászdákhoz, a másik a váci ipar egykori gyáraihoz kapcsolódó emlékeket vonultatja majd fel.  

A II. világháború utáni rohamléptékű iparosítás Vácon is éreztette a hatását, új vállalatok alakultak, az államosított gyárak új neveket kaptak. Az agglomerációban élők és váciak százai találtak munkát a Híradástechnikai Anyagok Gyárában, az Országos Gumiipari Vállalat Váci Gumigyárában, a Bélésárugyárban, a Horganyhengerműben, a Hajógyárban, Kötöttárugyárban, a Tungsramban, a Forte gyárban vagy épp a Váci Tejipari Vállalatnál.

A Vác 950 keretében a kezdeményezők most arra kérik az egykori dolgozókat, hogy ha még őriznek néhányat az azóta megszűnt vagy átalakult váci gyárak és üzemek termékeiből, emléktárgyaiból, reklámajándékaiból, dokumentumaiból, akkor vegyék fel a kapcsolatot a múzeummal.

A másik, cukrászdákhoz kötődő tárlat anyaggyűjtése kapcsán a Tragor Ignác Múzeum felhívásában a többi között ez olvasható:

„ A cukrászipar fellendülése Magyarországon a 19. század második felére tehető, amiben nagy szerepet játszottak a külföldről, elsősorban Svájcból érkezett mesterek. Közéjük tartozott Rostetter Keresztély is, aki 1873-ban Vácon, a Kossuth tér és a Káptalan utca sarkán nyitotta meg kávéházát és cukrászdáját, ahol alkalmi süteményeket, mákos- és diós patkókat, valamint teasüteményeket fogyaszthattak a váciak. 1884-től már csak a cukrászdát üzemeltette, fejlesztette,1895-ös halálát követően özvegye és fia, Rostetter Krisztián – Kugler Henrik tanítványa – üzemeltették tovább… 

Három ikonikus „maszek” cukrászdára még sokan emlékezhetnek Vácon. A Pannónia ház mellett volt az egykori Boda cukrászda, Krupp Ferenc 1936-ban kapott iparengedélyt a Csányi körúti cukrászdája nyitására (a legtöbben azonban a Posta parki cukrászdájára emlékeznek), a Szentháromság téren a Gyurcsok-cukrászda várta a vendégeket finom fagylalttal és cukrászsüteményekkel. ”

Hozzátehetjük, hogy a sikeres váci cukrász hagyományoknak ma is vannak letéteményesei, elég csak az Év Cukrászdája díjat már többször is elnyerő Mihályi Patisserie-re vagy épp a tavaly az Év
tortáját (Mákvirág torta) kiötlő és elkészítő mesterre, az Édes Vonal cukrászdát vivő Kovács Alfrédre gondolni.

A tárgyi emlékekkel kapcsolatban a Tragor Ignác Múzeum a Facebook-oldalán vagy az alábbi elérhetőségeken várja a jelentkezéseket: 06/30 – 018-1914, muzeumvac13@gmail.com

Ribáry Zoltán

Hozzászólás
Előző cikkFontos közösségi felhívások a Váci Polgár februári számában
Következő cikkSzegner Tamás mondhatja el a Nemzeti dalt a március 15-ei rendezvénysorozat délutáni toborzó eseményén, Vácon