Tart az őzek párzási időszaka, ősszel kezdődik a szarvasbőgés. Ilyenkor megnövekszik a vadelütések száma Pest vármegyében is – hívja fel a figyelmet a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben a Váci Rendőrkapitányság.
Az úttestre kirohanó vadak súlyos balesetet okozhatnak, ezért érdemes ebben az időszakban nagyobb körültekintéssel vezetni. Az autó elé kirohanó vad esetében nehéz elkerülni az ütközést, főleg ha az sötétedés utáni időszakban történik. A nagyobb testű és súlyú állatok jelentős károkat okozhatnak, de 100 km/h-s sebesség mellett egy mezei nyúl is kiszakíthatja a futóművet. A fokozott figyelem, a kellő körültekintés mellett kiemelten fontos a sebesség megfelelő megválasztása.
Fontos ellenőrizni a jármű műszaki állapotát, különös tekintettel a gumikra, fékekre, világításra! Ha a baleset elkerülhetetlen, használja a vészféket! Készüljön fel az ütközésre, de ne rántsa félre a kormányt! Lehetőség szerint kerülje el, hogy átsodródjon a szembejövő sávba! Megoldás lehet az autó aljára rögzített vadriasztó, ami jelez az állatoknak. Ez a hangszóró olyan frekvenciát használ, amely a vadnak kellemetlen. Így esélyes, hogy kitér az utunkból.
Ha mégis megtörténik a baleset, az első dolga az legyen, hogy meggyőződjön arról, minden utas jól van-e, történt-e személyi sérülés. Ezt követően értesítse a rendőrséget! A rendőrök értesítik majd az illetékes vadásztársaságot! Ha az állat megsérült, de nem pusztult el, akkor se nyúljon hozzá, mert a fájdalom agresszív viselkedést válthat ki belőle és még ebben az állapotában is jelentős sérüléseket okozhat.
Korábban arról írtunk, hogy a TEK gépjármű-vezetéstechnikai osztályvezetője, Hoffer Zsolt rendőr alezredes arról beszélt az InfoRádiónak, hogy ha egy szarvas kiszalad az autó elé, akkor miként kell ütközni az állattal. Mivel térségünkben is nagyon sok olyan útvonal, útszakasz van, ahol vadveszélyt jelző táblákat találni, ezért is hasznos tudni, mit tehetünk, ha az autó elé szaladna egy vad.