Szaniszló Róbert váci fotóriporter és tudósító csapata jelenti a Roland Garros teniszversenyről (1. rész)

A váci Szaniszló Róbert fotóriporter és saját hírügynökségének munkatársi csapata egyre több sport világeseményre kap külön meghívót, akkreditációt, ami bizony komoly rangot jelent ebben a szakmában, mi pedig rendszeresen közölhetünk tőlük riportokat – ezúttal a párizsi Roland Garros tenisztorna első napjairól, amikor még bőven volt magyar érdekeltség.

Idén tikkasztó hőségben kezdődött a salakszezon fő tenisz versenye, kérdés, hogy kitart-e két hétig vagy jönnek a szokásos esős napok is.
A tavalyihoz hasonlóan az idén is sok magyar induló szerepel a mezőnyökben: A férfiaknál Marozsán Fábián és Fucsovics Márton, a nőknél pedig Bondár Anna, Udvardy Panna és Gálfi Dalma léphettek pályára.

© Robert Szaniszló / FPA

Idén két, a tenisz elmúlt évtizedeit meghatározó játékostól is búcsúzott a közönség, Gael Monfilstól, a franciák kedvenc mókamesterétől és a svájci Roland Garros-győztestől, Stanislas Wawrinkától. Utóbbi ellenfele az első körben Arthur Fils lett volna, aki azonban sérülése miat visszamondta a versenyt.
Na de térjünk vissza a magyar mecsekre. Az első napon Marozsán Fábián játszott a szerb Miomir Kecmanivic-csal. Ugyan az első szett szorosra sikerült, a folytatásban egyértelműen a szerb uralta a pályát. Így a tavalyi két győzelem után idén Marozsánnak már az első körben távoznia kellett.
A vasárnapi napon több klasszis is pályára lépett. Zverev sima három szettben jutott tovább, míg Djokovicnak négy szettet kellett játszania a továbbjutásért. Kachanov sima három szettben jutott tovább, míg a nőknél a kétszeres grand slam győztes Barbora Krejcikova kikapott az amerikai Hailey Baptiste-tól. A nap meglepetés kiesője a hetedik helyen kiemelt Taylor Fritz volt, akit az ATP 148. helyén lévő Nishesh Basavareddy búcsúztatott négy szettben.
A három napos első forduló második napján három magyar meccset is játszottak. A Svitolina – Bondár Anna összecsapást a Suzanne Lenglen pályán játszották, ami nagyon izgalmasra sikerült. Hatalmas csata zajlott kettejük között és az első szettben remek első szerváival sikerült Bondárnak megszereznie a vezetést. A második szettet viszont viszonylag simán elvesztette 6:1-re. A harmadik szett eleje ismét Bondáré volt, azonban nem sokáig, mert az ukrán visszajött break hátrányból. A döntő szett végül tie breakben dőlt el, ahol Svitolina gyorsan nagy előnyre tett szert, amit Bondár Anna már nem tudott behozni. Összességében remek meccs volt.
A nap másik női magyar meccsét Udvardy Panna játszotta a svájci Viktorija Golubic-csal. Szoros meccsre számítottunk, hiszen Panna előrébb rangsololt játékos. Ennek ellenére nagyon sima győzelmet zsebelhetett be a svájci.
Férfi érdekeltség is jutott erre a napra. Fucsovics Márton léphetett pályára, ellenfele Matteo Berrettini volt. Az első szettben még tartotta magát a magyar játékos, a szettet is megnyerte tie-breakben, ám utána egyértelműen az olasz játszotta a jobb játékot és simán jutott tovább a második fordulóba.

A hétfői nap nagy eseménye az esti meccset főpályán játszó Gael Monfils búcsúja volt. Honfitársától, Hugo Gastontól kapott ki 5 szettes mérkőzésen. Monfils az első két szettet elvesztette, nem igazán találta a játékát. A harmadik szettben valami változott a játékába és agresszívabb teniszt kezdett el játszani. Sikerült is szettet nyernie. A negyedik játék szintén neki kedvezett, remekül adogatott, Gaston nem találta magát, talán izgult is. Az ötödik szett elején Gaston szünete után sokkal összeszedettebben lépett pályára, Monfils energiája viszont lemerülőben volt és 6:0-ra bukta a döntő szettet. Ezután nagyon megható búcsúztató következett, hiszen ez volt az utolsó Roland Garros pályára lépése.
Szintén ezen a napon játszotta élete utolsó Roland Garrosát Wawrinka is. Könnyek között búcsúzott a francia közönségtől. Elmondta, hogy „A Roland Garros miatt akart teniszezővé válni”. Ez is mutatja, mennyi érzelem köti ehhez a versenyhez és az itt szerzett 2015-ös győzelmét tartja a legnagyobbnak.
Az első forduló harmadik napján volt még egy magyar érdekeltség egyéniben, ez pedig Gálfi Dalma és Mayar Sherif összecsapása volt. Dalma nagyon agresszívan kezdett, aminek meg is lett az eredménye, 5:2-es vezetésig jutott az első szettben. Ezután azonban mélyrepülés kezdődött, nem jöttek a tenyeresek és 7 játékot bukott sorra. Sherifnek azonban ez elegendő volt, hogy kellő önbizalommal befejezze a játékot. Így a második fordulóban egyéniben már nincs magyar érdekeltség.
Bízhatunk még Marozsán Fábián és Mattia Bellucci párosában, akiknek viszont sikerült továbbjutniuk férfi párosban.
Elsőkörös meglepetésként említhetjük még Alexander Bublik vereségét, amit a német Struff-tól szenvedett el. Marin Chilic is búcsúzott a 2026-os párizsi tornától, aki nagy meglepetésre a 17 éves Moise Kouame-tól kapott ki. (Folytatjuk)

Hozzászólás
Előző cikkKézilabda: Sorozatban harmadszor is bronzéremmel zárta a bajnokságot a Váci FKA
Következő cikkA terv szerint alig több mint egy hét múlva, jövő pénteken nyit a váci strand