A váci Szaniszló Róbert fotóriporter és saját hírügynökségének munkatársi csapata egyre több sport világeseményre kap külön meghívót, akkreditációt, ami bizony komoly rangot jelent ebben a szakmában, mi pedig rendszeresen közölhetünk tőlük riportokat – ezúttal a több tekintetben történelminek mondható salakpályás csúcstornáról, a Roland Garros teniszversenyről.

Written by Anna Pittner (FPA)
A kissé szeszélyes időjárással induló Roland Garros már az első napon rengeteg izgalmat tartogatott magyar meccszápor és sikerek tekintetében, minden egyéniben induló magyar játékos pályára lépett.
Fucsovics Márton és Bondár Anna is a nap nyitómeccsét játszhatták. Előbbi három sima szettben legyőzte ausztrál ellenfelét, Tristan Schoolkate-et, aki szabadkártyával kerülhetett a főtáblára, a folytatás azonban csak a második körig tartott legjobb férfi teniszezőnknek, akit Tommy Paul ötjátszmás meccsen múlt felül. Női éljátékosunk meccse (a német Laura Siegemund ellen) ennél szorosabban indult, de végül 7/6 6/3-al, bő két óra játékkal ő is továbbjutott a Roland Garros második fordulójába, ahol aztán az olimpiai bronzérmes Elina Svitolina búcsúztatta.



A nap harmadik magyar meccsét késő délután Marozsán Fábián és Luca Nardi játszották. Az olasz elég sok hibával indította a mérkőzést, amit Marozsán ki is használt. Magabiztosságát a második szettben is kamatoztatta. A harmadik szett hozott igazi izgalmakat, fej fej mellett haladtak a gémekben. A meccset végül ti-break döntötte el, amit a magyar játékos húzott be, igen magabiztos produkcióval.
Az első nap legnagyobb eseménye Rafael Nadal 14-szeres Roland Garros győztes Philippe Chatrie-n tartott búcsúztatója volt. Erre az alkalomra összehívták a „négy nagyot” – a főszereplő mellett Roger Federer, Andy Murray, Novak Djokovic tartozik ebbe a körbe -, hogy együtt köszönjenek el a nagy riválistól. Nadal köszönetet mondott a Roland Garroson dolgozóknak, franciául és spanyolul is beszédet mondott. Elmondta, hogy mekkora szerepe volt kortársainak abban, hogy ő ennyire jó tudott lenni, hiszen azért dolgozott nap mint nap, hogy jobb legyen.

A ceremónia végén kapott egy trófeát, amibe belegravírozták az évszámokat, amikor nyerni tudott, összesen 14 évben karrierje során, lábnyomát pedig egy tábla őrzi, amit a centerpálya salakborításában helyeztek el.
Bőven tartogatott még meglepetéseket az első forduló. Az egykori Roland Garros győztes Stan Wawrinka már az első fordulóban búcsúzott a párizsi közönségtől. Hiába klasszis játékos, 40 éves korával már nem tudja felvenni a versenyt a fiatalokkal. Három szettben kapott ki Jacob Fearnley-től. Egyelőre nem tudni, meddig láthatjuk még játszani a svájcit, még nem döntött visszavonulásáról.
Vele ellentétben Richard Gasquet már bejelentette visszavonulását. Az első fordulóban azonban legyőzte honfitársát, a szintén szabadkártyával induló Terence Atmane-t.
Ez a visszavonulások éve, ugyanis a francia női teniszező, Caroline Garcia is búcsúzott hazai közönség előtt.
A második forduló első napja is rendkívül izgalmasnak ígérkezett, tele magyar érdekeltséggel. Elsőként Babos Tímea lépett pályára a párosok első fordulójában. Grand Slam bajnok játékosunk strasbourgi győzelem után érkezett ide párjával, a brazil Lucia Stefanival. Hatalmas lendülettel kezdték meg a játékot, gémet sem adva ellenfelüknek 6:0-ra zárták az első szettet. A második szett hasonlóan zajlott, így magabiztos győzelemmel várhatták a folytatást.

Eközben a Philipp Chatrien Marozsán Fábián a címvédő Carlos Alcarazzal mérkőzött: Az első szett az esélyes sima győzelmét hozta, aztán a magyar játékos egyenlített, de végül négy szettben kijött a papírforma.
A második fordulóban újabb visszavonuló teniszezőtől búcsúzhatott a közönség, miután a franciák nagy kedvencét, Richard Gasquet simán legyőzte az első kiemelt Jannik Sinner.

A női párosverseny második fordulójában izgalmas mérkőzéssel és győzelemmel örvendeztetett meg minket Babos Tímea és partnere. A meccs nem indult könnyen. Az első szettet el is veszítették, majd a második szettet behúzva indultak neki a mindent eldöntő harmadik játszmának. Már már feladhattuk a reményt, hogy lesz magyar a második héten is, amikor is a döntő szett 5:2-es állásától kezdve Babosék sorozatban 5 gémet nyerve behúzták a mérkőzést.










