A IX. Kárpát-medencei Kölcsey Ferenc szónokverseny döntőjének ad helyet március 1-jén szombaton a Piarista Kilátó Központ.
Az elődöntőt online formában rendezték meg a szervezők, a több mint harminc versenyző szónoklata közül 11 beszédet javasolt a döntőbe az elődöntő zsűrije. Érkeznek versenyzők Kolozsvárról, Érmihályfalváról, Szabadkáról, Fehérgyarmatról, Nyíregyházáról, Szegedről, Szentlőrincről, de két „hazai”, azaz váci diák is megméretteti magát.
A távolról érkezők már pénteken délután elfoglalhatják helyüket az Althann Vendégház és Konferencia Központban, így az este az ismerkedési lehetőséget is magában hordozza.
Minden döntőbe jutott versenyző és felkészítője 5-5.000 ezer forintos jutalomban részesül. A döntő első három helyezettje 50.000, 40.000, és 30.000 forintnyi ajándékutalvánnyal lesz gazdagabb. Ezen kívül kiosztják a legjobb erdélyi, legjobb délvidéki és legjobb anyaországi különdíjat is.
A versenyt követően a kiírók egy ünnepi ebéddel köszönik meg minden versenyzőnek azt, hogy fontosnak tartják a magyar történelem, a magyar nyelv ügyét.
Az először 2010 januárjában megrendezett szónokverseny már a 15. évadába lépett. Ezidáig 38 verseny volt: elődöntők, döntők. A kezdeti lépések Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéhez kötődnek, amikor a térség középiskolás fiataljait megszólítva egy kétfordulós versenyt hirdettek az ötletgazdák. 2017. év elején sikerült Kárpát-medenceivé bővíteni a versenyt, így újabban az anyaországi középiskolások mellett már partiumi, délvidéki és felvidéki fiatalokat is be tudnak vonzani. Ezzel a verseny versenyfolyammá vált, ahol az elődöntők (Vaja, Szatmárnémeti, Szabadka, Vác, Szeged, Budapest, Nyíregyháza, Sárospatak, Révkomárom) megszervezése után – mely 6 helyszín az előbb felsoroltak közül minden évben részben azonos, részben más – egy döntő megrendezése (általában Vác, de egyszer Vaja) és az ottani verseny végeredménye mutatja meg, hogy ki Kárpát-medence legjobb középiskolás szónoka.
A koronavírus pandémia megzavarta ezt a metódust, azóta az elődöntők online módon zajlanak, de kiderült, hogy ez nem feltétlenül hátrány és minőségvesztés, mivel ezzel valóban kiterjedt a verseny Kárpát-medenceivé, hiszen azóta minden évben van több erdélyi versenyző is, így többek között Kézdivásárhely, Gyergyószentmiklós, Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely, Kolozsvár is megmutatja magát.
A versenyt szervező „Minden morzsa számít” Közösségépítő és Segítő Egyesület szeretné még Kárpátalját is bevonni, de erre értelemszerűen csak az ukrajnai háború vége után lehet valós esély.
A zsűri elnöke mindig kiváló Kölcsey-kutató, a zsűri tagjai pedig történészek, politikusok, színészek, irodalmárok, lelkészek, pedagógusok, ők a tárgyi tudáson túl az előadásmódot, a szónoki rátermettséget egyaránt figyelik.
Az idei döntő zsűritagjai: Molnár Karolina, a Belügyminisztérium stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára, bölcsész, aki második alkalommal tiszteli meg a versenyt jelenlétével, mint a zsűri társelnöke. Prof. Dr. Jánosi Zoltán irodalomtörténész, korábban a Kölcsey Társaság elnöke, a nyíregyházi egyetem rektora. Dr. Polonkai Mária, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke, a Matehetsz alelnöke, aki számos tudományos publikációt jegyez a tehetséggondozás témakörében. Turek Miklós színművész, a Versszínház kulturális vállalkozás alapítója. Fehér Csaba történész, a Trianon Múzeum szakmai igazgatója. Fáy Péter Kölcsey leszármazott, a Kölcsey Társaság és a Minden morzsa számít Egyesület tagja.
A verseny fővédnöke Rétvári Bence országgyűlési képviselő, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes.
Ribáry Zoltán