Orbán Viktor miniszterelnök és Soros György évtizedes küzdelmét foglalja össze G. Fodor Gábor, Orbán kontra Soros című könyve, melyről a legutóbbi Váci Polgári Est keretében beszélgetett a szerző Rétvári Bencével a Fidesz-KDNP térségi országgyűlési képviselőjével, Imre Zsolttal a Váci Polgári Fórum vezetőjével, és Fábián Fédrával az est házigazdájával.
A rendkívül nagy érdeklődés mellett zajlott rendezvény első felében Imre Zsolt a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltje értékelte a júniusi önkormányzati választás eredményeit. Hangsúlyozta, hogy a polgári oldal még soha nem ért el olyan jó eredményt, mint most, de ez nem bizonyult elegendőnek a fordulat eléréséhez. Imre Zsolt rámutatott, hogy ebben közreműködött a baloldal álhírekre épülő kampánya, a jobboldal üzeneteinek elhallgatása a helyi médiában, valamint a gyakorlatilag esélytelen jobboldali jelöltek színre lépése, akik megosztották a jobboldal szavazóit.
G. Fodor Gábor szerint az árvíz mutatta meg, hogy Magyar Péter valójában nem cselekvőképes, hanem influenszer politikus, emiatt csökkent a népszerűsége is
G. Fodor Gáborral a rendezvényt követően beszélgettünk, a könyv születésének körülményeiről, fő üzenetéről, Magyar Péter a Tisza Párt elnökének színre lépéséről és arról, hogy hogyan hozható kapcsolatba az influenszer politikus Soros Györggyel. G. Fodor Gábor arról is beszélt, hogy vajon Soros olvasta-e a könyvet, de kitért arra is, hogy az árvízi védekezés során a Tisza Párt és Magyar Péter miért teljesített rosszabbul az aktív kommunikációjuk ellenére.
„Úgy éreztem, hogy a 2024-es választások tétje nem csupán az, hogy kiket küldünk az önkormányzatokba, és hogy melyik pártnak hány képviselője lesz az Európai Parlamentben. Van egy nagyobb tét is. A mi igazságunk győz, vagy behajtják rajtunk mások, amit akarnak? Elképzelhetőnek tartottam, hogy mindezt meg lehet jeleníteni egy személyes küzdelemben, a magyar miniszterelnök és Soros György évtizedes küzdelmében. Tulajdonképpen tehát a politikai kampány kényszerítette ki a könyv megírását, de a mondanivalója túlmutat 2024-en, és a jövőt is érinti” – fejtette ki kérdésünkre G. Fodor Gábor.
A XXI. Század Intézet igazgatója arra is kitért, hogy meglátása szerint három témakört építenek a háttérből Magyar Péter köré. E szerint Magyar Péter személyében megjelent Orbán Viktor miniszterelnökkel szemben egy kihívó. A második ilyen kerettörténet, hogy most lehetséges, most jött el az idő, hogy elhozza a reményt ez a kihívó, akinek a segítségével meg lehet dönteni a jobboldali kormányt. A harmadik Magyar Péter köré épített témakörben pedig azt igyekeznek megmutatni, hogy mi a probléma a jobboldallal. Tehát, hogy nem működnek az ellátórendszerek, az állam „lezüllesztett” állapotban van.
G. Fodor Gábor ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Én mindezt másképp látom. Az árvíz is egy jól szervezett államról tett tanúbizonyságot, megmutatva, hogy összefogással le lehet győzni még a természeti katasztrófákat is. Szerintem az idő sincs most itt. Van egy 14 éve kormányon lévő jobboldal, mely ha baj van rendre bizonyítja a kormányzóképességét, és van egy néhány hónapja politikába lépett ember és egy egy több évtizede a politikában tapasztalatokat szerzett magyar miniszterelnök. Nincsenek egy súlycsoportban.”
Nézőpont Intézet: A Duna áradt, a Tisza Párt apadt
Kérdésünkre, hogy miképp értékeli, hogy a Nézőpont Intézet az árvízi védekezés során készült közvélemény-kutatása alapján arra a megállapításra jutott: habár a Duna áradt, a Tisza Párt apadt. A közvélemény-kutató intézet közlése szerint erősödött a Fidesz-KDNP, a DK-MSZP-Párbeszéd és a Mi Hazánk is az árvíz során. Ezzel szemben némiképp gyengült Magyar Péter pártja. A kormánypártok szavazótábora az árvíz előtti héthez képest kettő százalékponttal, 47 százalékra emelkedett a felmérés szerint, miközben a Tisza Párt tábora ugyanebben az időszakban kettő százalékponttal, 33 százalékra csökkent.
Magyar Péter nem cselekvőképes, hanem influenszer politikus
G. Fodor Gábor értékelése szerint a cselekvőképes politikus és az influenszer politikus közötti különbségben mutatkozik meg, hogy Magyar Pétert az első két nap után a közösségi médiában övező érdeklődés miért apadt el annyira, hogy a Tisza Párt elnöke szerint „letekerte a Facebook” az elérését. Az igazgató szerint valójában arról van szó, hogy látták az emberek azt, hogy van egy a politikába néhány hónapja belecsöppent ellenzéki politikus, aki bár állandóan posztol, de egyébként kritizálja a védekezést, meg a katonaságot, a rendőrséget, a katasztrófavédelmet, a kormányt, hogy nem áll a helyzet magaslatán.
„Miközben a kormány megtette a dolgát, megvédte Magyarországot az árvíztől. Emberáldozat nélkül vészeltük át ezt a nagyon nehéz helyzetet. Szerintem a kormány bizonyított” – értékelt G. Fodor Gábor.
A XX. Század Intézet igazgatója úgy véli: „A politika másból áll. Ki tud dönteni? Ki engedélyez valamit? Ki hoz olyan intézkedést, ami segíti a védekezést? Ki szervezi meg a honvédségtől a katasztrófavédelmen át az önkéntesekkel együtt az ország védekezését? Ez pedig a cselekvőképes politikus és nem az influenszer.”
Gerzsenyi-Raczkó Tímea