Módosítani kell a választókerületeket Pest vármegyében

A választópolgárok száma Pest vármegye hét egyéni választókerületében több mint 20 százalékkal meghaladta az országos átlagot a szavazás napján, ezért – az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény alapján, legkésőbb 2024 végéig – a választókerületi beosztás módosítására van szükség, hívta fel a figyelmet Nagy Attila, Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke szerdán.

Az NVI vezetője azt követően mondta ezt, hogy Sasvári Róberttel, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnökével együtt benyújtotta beszámolóját az Európai Parlament (EP) tagjainak, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, továbbá a nemzetiségi önkormányzati képviselők június 9-i közös eljárásban megtartott választásával kapcsolatos tevékenységéről.

Nagy hozzátette azt is, hogy az elmúlt évek tendenciái alapján Somogy, Tolna és Fejér vármegyében 1-1 országgyűlési egyéni választókerületében várható, hogy a választópolgárok számának eltérése az országos átlagtól a közeljövőben meghaladja a mínusz 20 százalékot, így ezekben vármegyékben is megfontolandó az országgyűlési egyéni választókerületek helyzetének rendezése a közleményben ismertetett beszámoló szerint.

Sasvári Róbert az NVB tevékenységének bemutatásakor kitért egyebek mellett a választási bizottságok szerepére, a jelölőszervezetek nyilvántartásba vételének gyakorlatára és elemzi a kampányjogorvoslatokkal kapcsolatos legfontosabb bizottsági és kúriai döntéseket – tette hozzá az MTI tudósítása.

A választási eljárásról szóló törvény alapján az általános választásokat követően az NVB elnöke az NVB tevékenységéről, míg a NVI elnöke a választással kapcsolatos állami feladatok megszervezéséről és lebonyolításáról számol be az Országgyűlésnek.

A beszámoló szerint általános tendencia, hogy mind az országos és azon belül az egyes vármegyék – ideértve a Budapestet is – lakosság- és választópolgárszáma csökken, ez alól Pest vármegye és Győr-MosonSopron vármegye tekinthető kivételnek, ahol emelkedés figyelhető meg: Pest vármegyében 2010- ről 2022-re a választópolgárok száma közel 90 ezerrel, Győr-Moson-Sopron vármegyében közel 2500-zal növekedett, míg Budapesten a választópolgárszám 87 ezer fővel csökkent.

Fentiekre tekintettel – fenntartva a 2022. évi általános országgyűlési választások beszámolójában foglaltakat – tájékoztatom Önöket, hogy a választópolgárok száma Pest vármegye 2., 3., 5., 6., 7.,8. és 11. számú országgyűlési egyéni választőkerületében több mint 20%-kal meghaladja az országos átlagot, ezért-az országgyűlési képviselők választásáról szóló 2011. évi CCIII. törvény 4. § (6) bekezdése alapján, legkésőbb 2024 végéig – a választókerületi beosztás módosítására van szükség.

Pest vármegyében 2010-ről 2022-re a választópolgárok száma közel 90 OOO-rei növekedett, a 2022- es népszámlálási adatok is ezt erősítik, mivel a vármegye lakosságszámában is kiemelkedő növekedés figyelhető meg. A vármegyén belüli egyes országgyűlési egyéni választókerületek között


területi módosítással a gyakorlatban nem teremthető meg a jogszabályoknak való megfelelés, hiszen az országos átlagtól való eltérés a jelenlegi 12 mandátumszám mellett nem csökkenne 15% alá, valamint a demográfiai folyamatok alapján további népességgyarapodás prognosztizálható. Az egyenlő választójog minél szélesebb körű biztosítása tehát kizárólag a Pest vármegyei mandátumok számának növelésével érhető el.

MTI

Hozzászólás
Előző cikkVonat és autó ütközött Csörögnél
Következő cikkKormányablak busz érkezik Őrbottyánba