Örvendetesen sok érdeklődő érkezett szombaton délután a Hétkápolna kegytemplomhoz, hogy részt vegyenek a Történelmi Emlékhelyek Napja helyi programján.
A múlt évhez hasonlóan ismét megérkeztek az eseményre az Országos Mentőszolgálat kötelékéhez tartozó mentőmotorosok képviselői is – egyrészt tájékoztatást adni a küldetésükről, másrészt áldást fogadni az alkalmat teljessé tevő, ezúttal Beer Miklós nyugalmazott megyéspüspök celebrálta szentmise keretében.
A mentőmotoros szolgálat küldetéséről szóló tájékoztatóban többek között elhangzott, hogy legnagyobb ellenfelük-kihívásuk az idő, illetve sajnos az emberi butaság, (adott esetben bódult) figyelmetlenségből, türelmetlenségből, kivagyiskodó versengésből fakadóan, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a balesetek döntő többsége ilyen okokra vezethető vissza.
Elhangzott az is, hogy a legerőteljesebben május elejétől szeptember végéig, tehát alapvetően a turista főszezonban rendelkezésre álló magyar mentőmotoros szolgálat európai szinten is párját ritkítóan jó felkészültségű és eszközellátottságú flotta, de mindig lehet hova tovább fejlődni az utakon szerzett tapasztalatok függvényében.
A mentőmotorosok tájékoztatását követően a résztvevők meghallgathatták Cservenák Péter helytörténésznek a Hétkápolna szakrális jelentőségéről, illetve a helynek a magyar históriában, egészen konkrétan az 1848/1849-es forradalom- és szabadságharc krónikájának lapjain feljegyzett csataeseményeiről.
A rendezvényhez kötött szentmisén Beer Miklós nyugalmazott megyéspüspök a többi között kiemelte: ez az üdvözlendő, nagyszerű esemény, a Történelmi Emlékhelyek Napja is kiváló alkalom újra és újra hálát adni a sok kegyelmet nyújtó Hétkápolna kegyhelyért, illetve immár hagyományosan arra is, hogy a közösség köszönetet mondjon a mentőmotorosok segítségnyújtásáért, hiszen munkájuk egyedülállóan szép, mondhatni hősies példája a rászorulók megsegítésének.
Ribáry Zoltán