Szinte gombamódjára szaporodnak a társasházak Vácon. Néhány nappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy milyen új szálakat találtunk a polgármester családja és az építkezésekhez köthető Hangyavár cégek között. Közülük több is állt már végrehajtás alatt, több épületről derült már ki, hogy nem megfelelően épült fel, volt, amelyik élet- és balesetveszélyesen. Mégsem javítják ki őket. Vajon miért?
Mint, ahogy arról korábban beszámoltunk, újabb összefüggést találtunk a Matkovich Ilona családjához köthető Geo Art Team Kft-nél. Ez a cég építteti jelenleg azt a Kőhíd utcai lakóparkot, amely ellen foggal-körömmel tiltakoznak az ott élők. Mint megtudtuk, a kft. ügyvezetője évekig az a Ferencz Gellért volt, aki Vácon élet- és balesetveszélyes épület kivitelezésénél felelős műszaki vezető volt.
Elsőként márciusban kerestük Ferencz Gellértet, mivel ő volt a felelős műszaki vezetője annak a HPL Kft-s projektnek, amely során a Barabás utca 10. szám alatti társasház épült. Információink szerint a Váci Járásbíróság felhívása alapján 2021. októberében történt helyszíni bejáráson elismerte, hogy a tűzfalakon, a homlokzaton és a padlásfödémen, a kapualjban nem a terv szerinti kőzetgyapot szigetelés készült el, hanem EPS (polisztirol hab) hőszigetelést helyeztek el.
Friss információnk szerint Ferencz Gellért felelős műszaki vezetőként az E-naplózást sem a jogszabályok szerint végezte, sőt az építkezéshez a kiviteli tervek sem készültek el maradéktalanul.
Szerettük volna tőle megtudni, hogy mikorra tervezik a hibák kijavítását és miért nem a tervekben szereplő anyagokat használták? A megszólalás jogával azonban több mint kilenc hónap alatt sem élt.
Ferencz Gellért egyébként a Matkovich Ilona fiához köthető Geo Art Team Kft-ből már kiszállt, jelenleg a Ferencz Épszer Kft. és FVG Épszer Kft. vezető tisztségviselője és tulajdonosa.
A 2019-es önkormányzati választások előtti két üzleti évet, az azt követőkkel összevetve azt láthatjuk, hogy a Ferencz Épszer Kft adózott eredménye több mint duplájára növekedett 2020-21-re a 2018-19-es összeghez képest. 2021-ben az értékesítésből származó nettó árbevétele több mint 295 millió forint volt.
Ferencz másik cége, az FVG Épszer Kft. jóval frissebb vállalkozás, 2015-ben indult. A cég mérete nagyságrendileg kisebb a fentebb bemutatottnál, befektetett eszközökkel például egyáltalán nem is rendelkezik, mérlegfőösszege pedig 2021-ben 12,2 millió Ft volt szemben a Ferencz Épszer 194,2 milliójával. Hasonló eltérés figyelhető meg az árbevétel tekintetében is, de azért 16,7 millió forintra szert tett a cég 2021-ben.
A cégekben tehát van pénz és ezek az árbevételek részben a hibásan megépített társasházakból származnak, akkor miért nem javítja ki az épületeket?
Érdekességként jegyezzük még meg, hogy az FVG Épszer Kft vagy gyakran küzd fizetési nehézségekkel, vagy meglehetősen figyelmetlenül kezeli a határidőket, ugyanis a relatíve rövid működés alatt is 12 alkalommal kezdtek már el ellene végrehajtást (általában a NAV Hátralékkezelési Osztályhoz köthetően) az Optenen elérhető adatok szerint. A Ferencz Épszer Kft ellen 2014-ben és 2018-ban is indult végrehajtás.
Érdekes, hogy a Ferencz Gellért által korábban tulajdonolt és ügyvezetett Geo Art Team Kft életében sem egyszer fordult elő NAV végrehajtás, az Opten adatai szerint ezen cég ellen 2016-ban és 2019-ben is végrehajtást vezettek.
Mint, ahogy azt már korábban is megírtuk, Ferencz Gellért volt az ügyvezetője a Geo-Art Team Kft-nek akkor, amikor a Liszt Ferenc sétányon lévő társasházat építette a cég. De Ferencz Gellért volt ezen építkezés felelős műszaki vezetője is! Figyelemmel arra, hogy a Barabás utcai társasház életveszélyesen épült fel felelős műszaki vezetése mellett, vajon ez a Liszt Ferenc sétányon épült társasház biztonságos? Kifogástalanul épült fel? A terveknek megfelelően? Itt nem spóroltak ki anyagokat? A Barabás utcai épülettel ellentétben itt tűzvédelmi szempontból is biztonságos?
A felelős műszaki vezető Ferencz Gellért mellett ezen beruházásnak volt műszaki ellenőre is. Ezt a feladatot, az építészmérnöki tevékenységet is folytató Épszak Bt. látta el, amelynek vezetője Bacsa István. Ő vajon, nyugodt szívvel kijelentené, hogy maradéktalanul rendben van az épület?
Úgy tudjuk, a Liszt Ferenc sétány 23. alatt lévő ingatlannak véglegesen nincs építési engedélye. Az épület fennmaradási engedélyt kapott, mely engedély ellen folyamatban volt a megsemmisítés iránti közigazgatási per.
A jogerős ítélettel folytatjuk…