Pencen az obszervatóriumhoz vezető bekötő út mentén elkészült egy, a Naprendszer bolygóit méretarányosan bemutató ismeretterjesztő modell. Ezzel kapcsolatban Dr. Kenyeres Ambrus, az obszervatórium vezetője tart majd egy személyes tájékoztatót.
A Kozmikus Geodéziai Obszervatórium (KGO) hazánk első, és mind a mai napig egyetlen, dedikáltan űrkutatási céllal létrehozott intézménye. Az 1976-ban átadott épület, az azt övező hat hektáros park és az itt dolgozó kutatógárda a hazai műholdas geodézia szellemi és gyakorlati központja kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal és négy évtizedre visszatekintő elismert eredményekkel.
A KGO elsődleges feladata a műholdas technológiák (GNSS, InSAR) nemzetközi eredményeinek megismerése, nyomon követése, az új technológiák meghonosításához és bevezetéséhez szükséges alapkutatás és kutatás-fejlesztés végzése nem csak a műholdas és klasszikus geodézia, de a földfizika és meteorológia területein is. Az obszervatórium 2019. április 1-től a Lechner Tudásközpont Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumaként működik.
Az obszervatórium vezetője elmondta még, hogy a sorompó és az obszervatórium kapuja között nyolc fémoszlopon keresztül mutatják be a Föld bolygócsaládját, valamint a Napot. A Naprendszer modell az érdeklődő szakemberek mellett az itt élők, a környéken lakók, és az erre kirándulók számára is ismeretterjesztési lehetőséget kínál akár egy séta mellett is.
A Naprendszer túráról ma 15 óra 30 órától tart egy rövid tájékoztatót Dr. Kenyeres Ambrus az Obszervatóriumhoz vezető út mentén lévő játszótéren. Erre minden érdeklődőt szeretettel várnak.